Zabezpieczenie antykorozyjne podwozia. Jak uchronić samochód przed rdzewieniem

Zabezpieczenie antykorozyjne podwozia – profilaktyka to podstawa
Podwozie to bezsprzecznie najbardziej wystawiona na działanie warunków atmosferycznych i czynników zewnętrznych część samochodu. Sól drogowa, piasek, woda, kamienie – wszystko to sprawia, że dolne części pojazdu każdego dnia narażone są na postępujący proces niszczenia. Niewidoczne na pierwszy rzut oka elementy często bywają zapomniane przez właścicieli samochodów, w wyniku czego zaczynają niszczeć. Dlatego najważniejsza w zabezpieczaniu antykorozyjnym podwozia jest profilaktyka. Tylko regularnie czyszcząc dolne partie pojazdu, będziesz mógł zachować go w dobrym stanie przez lata.
Z dbania o kondycję podwozia nie jest zwolniony żaden kierowca. Nawet ci posiadający nowsze modele samochodów powinni od samego początku zainteresować się zabezpieczeniem antykorozyjnym. Istnieją dwie zasadnicze drogi, by tego dokonać. Pokrótce przyjrzyjmy się każdej z nich.
Profesjonalne zabezpieczenie antykorozyjne podwozia
Wielu właścicieli czterokołowców decyduje się na zabezpieczenie antykorozyjne podwozia w profesjonalnym warsztacie. Koszt takiej usługi waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Polega ona na nałożeniu na dolne partie pojazdu specjalnej powłoki, która ma za zadanie chronić je przed działaniem czynników zewnętrznych. W niektórych przypadkach, zależnie od modelu samochodu, wymaga to zdjęcia części podwozia, a nawet tapicerki.
Profesjonalne zabezpieczenie antykorozyjne to dobry sposób na ochronę zarówno nowych, jak i starych samochodów. Pamiętaj jednak, że nie możesz na tym poprzestać. Pielęgnacja podwozia to praca, którą powinno kontynuować się w domu, regularnie je czyszcząc.
Własnoręczne zabezpieczenie antykorozyjne podwozia
Jeśli nie zdecydujesz się na pomoc profesjonalistów, a chcesz zadbać, by twój samochód nie rdzewiał, zmuszony będziesz działać na własną rękę. Proces ten należy rozpocząć od dokładnego umycia całego silnika. Podczas użytkowania pojazdu osadza się na nim sporo smarów, płynów i pyłu, których chcemy się pozbyć. Niektóre z nich nie schodzą tak łatwo. Poleca się stosowanie specjalnych środków do czyszczenia silnika.
Gdy silnik wysechł, sprawdź, czy nie ma na nim już jakiegoś ogniska korozji. Przejrzyj dokładnie podwozie. Jeśli jakieś znajdziesz, postaraj się zetrzeć je za pomocą szlifierki lub metalowej szczotki. Korozja pokryta preparatem będzie się dalej rozwijać.
Na rynku znaleźć można wiele preparatów antykorozyjnych. Zabezpieczając podwozie w domowych warunkach, poszukaj takiego, który będziesz mógł z łatwością nałożyć np. za pomocą pistoletu lub ręcznego spryskiwacza. Substancją muszą być pokryte następujące części podwozia: wahacze
- belki
- progi
- podłoga
Utworzona w ten sposób powłoka ochronna z czasem ulegnie zniszczeniu. Dlatego średnio raz w roku powinno się uzupełniać powstałe ubytki. Tylko dzięki regularności jesteśmy w stanie zatrzymać procesy korozyjne, które w przyszłości mogą rzutować na wartość pojazdu. Zabezpieczenie podwozia należy traktować jako inwestycję w przyszłość, a nie przykrą konieczność!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
V-Tech s.c. Marcin Kasprzyk, Maria Kasprzyk
Samochody - stacje obsługi, mechanicy woj. dolnośląskie55-095 Długołęka, Serwisowa 3
-
Twój Serwis Sławomir Cebulla, Adam Fraj Spółka cywilna
Samochody - regeneracja podzespołów woj. śląskie41-907 Bytom, Zabrzańska 100
-
Jurgal Marek Uchman
Samochody - regeneracja podzespołów woj. śląskie43-190 Mikołów, Plebiscytowa 17
-
Lkw Serwis aut ciężarowych Zenon Zawada
Samochody - stacje obsługi, mechanicy woj. dolnośląskie51-129 Wrocław, Lekarska 4-6