Typowe usterki mechaniczne w samochodach osobowych
Sprawny samochód to podstawa bezpieczeństwa podczas podróży. Nawet niewielka usterka może przyczynić się do wypadku bądź poważnego uszkodzenia najważniejszych podzespołów samochodu. Warto poznać najczęściej występujące usterki mechaniczne oraz to, czym się objawiają. Dzięki temu szybko naprawimy zepsute auto nie dopuszczając do kosztownych napraw.
Jak wygląda awaria hamulców?
Układ hamowania jest intensywnie użytkowany podczas jazdy. Dlatego jego szybka eksploatacja jest rzeczą naturalną i nieuniknioną. To, co powinno nas zaniepokoić podczas eksploatowania samochodu to gorsza reakcja pojazdu podczas hamowania. W takim wypadku warto sprawdzić przewody hamulcowe, czy nie są uszkodzone bądź skorodowane. Dodatkowo za złą pracę tych podzespołów mogą odpowiadać zużyte klocki hamulcowe, które należy regularnie wymieniać. Należy systematycznie wykonywać kontrolę płynu hamulcowego, który odpowiada za sprawność układu. Nie każdy z nas ma czas, wiedzę oraz odpowiednie narzędzia, aby samodzielnie dokonywać takich działań. Doświadczony mechanik z pewnością pomoże w kompleksowej diagnostyce. Pamiętajmy, aby korzystać z usług profesjonalistów, takich jak warsztat samochodowy Auto-Lux.
Przeczytaj również: Ile kosztuje naprawa samochodów ciężarowych?
Awaria sprzęgła – jakie objawy?
Sprzęgło to również element samochodu, który jest mocno użytkowany. Niezbędne jest do ruszania oraz zmiany biegów w skrzyni manualnej. W samochodach intensywnie użytkowanych tarcza sprzęgła zużywa się dużo szybciej. Brak jej wymiany w odpowiednim momencie może skutkować poważną awarią, a nawet unieruchomieniem pojazdu. Dlatego takie objawy jak trudności ze wbiciem biegu, tak zwane wysokie branie sprzęgła, szarpanie podczas ruszania, czy drżenie lewarka od zmiany biegów powinny nas zaniepokoić.
Przeczytaj również: Nowoczesne metody diagnostyki i naprawy w warsztacie samochodowym
Układ elektroniczny – jakie usterki?
Kolejną częstą awarią w samochodach są usterki związane z układem elektronicznym. Zazwyczaj są to przepalone bezpieczniki bądź rozładowany akumulator. Aby zapobiec pojawieniu się niespodziewanego spięcia oraz nie dopuścić do problemów z odpalaniem samochodu, należy dbać o akumulator. Nie należy dopuszczać do jego całkowitego rozładowania oraz raz na 4 – 5 lat wymienić na nowy. Dzięki temu możemy uniknąć napraw samochodu oraz ograniczyć usterki układów elektronicznych.
Przeczytaj również: Jakie usterki mogą spowodować wykluczenie pojazdu z ruchu drogowego?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana