Najczęściej popełniane błędy podczas egzaminu na prawo jazdy
Przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy oznacza z reguły dla kandydata na kierowcę potężną dawkę stresu. Emocje sprzyjają popełnianiu błędów, które mogą skutkować niezaliczeniem placu manewrowego lub jazdy w ruchu miejskim. Niektóre wpadki egzaminacyjne zdarzają się jednak znacznie częściej niż inne. Poznanie sytuacji, w których najłatwiej o zgubną w skutkach pomyłkę może ułatwić zdającemu ich uniknięcie.
Co najczęściej uniemożliwia zdanie egzaminu na prawo jazdy?
Zasadą egzaminu na prawo jazdy jest prawo do popełnienia jednego błędu podczas wykonywania każdego z zadań stojących przed kandydatem. Jeżeli w trakcie próby przyszły kierowca pomyli się ponownie, egzamin nie zostanie zaliczony. W czasie jazdy w ruchu ulicznym egzaminator poleci zakończenie jazdy po spowodowaniu zagrożenia, jednak zwraca uwagę również na pozostałe potknięcia. Wśród czynności, w czasie których kandydatom zdarzają się wpadki, znajdują się przede wszystkim te, które są podstawą do przygotowania się do jazdy, a więc m.in. niezapięcie pasów, zapomnienie o włączeniu świateł czy niesygnalizowanie manewrów przy pomocy kierunkowskazów. Jeżeli chodzi o poruszanie się po placu manewrowym, to nawet dla osób dobrze radzących sobie na kursie na prawo jazdy problemem będzie najechanie na linię oraz potrącenie pachołka. Kłopotliwe bywa także ruszanie ze wzniesienia. Zdarzają się również pomyłki związane z opisywaniem poszczególnych podzespołów.
Przeczytaj również: Jak wrócić do kierowania autem po długiej przerwie?
Jakie błędy zdarzają się podczas jazdy w ruchu miejskim?
Podczas jazdy miejskiej wielu zdających popełnia błąd związany z nieustąpieniem pierwszeństwa podczas przejazdu przez skrzyżowania, a także przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych. Wpadki zdarzają się również przy włączaniu się do ruchu i zmianie pasa ruchu, a także, gdy chodzi o powodowanie zagrożenia kolizją np. podczas nieumiejętnego wykonywania poszczególnych manewrów. Kandydaci na kierowców mają także kłopoty przez nierespektowanie wskazań sygnalizacji świetlnej.
Przeczytaj również: Kiedy warto wybrać jazdy doszkalające?
Najlepszą gwarancją uzyskania pomyślnego wyniku egzaminu na prawo jazdy jest skorzystanie z usług dobrej firmy zajmującej się kształceniem przyszłych kierowców. Dobrym przykładem może tu być Akademia Dobrego Kierowcy ADK, która może się poszczycić bardzo wysoką zdawalnością i znakomitymi opiniami wśród kursantów.
Przeczytaj również: Co trzeba zrobić, żeby móc przystąpić do prawa jazdy kategorii B?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana