Jakie są alternatywy dla zezłomowania auta?
Jedna rzecz jest pewna – nawet najlepszy samochód z czasem ulegnie zużyciu. Istnieje kilka dróg, jakimi można podążyć w celu pozbycia się wraku – najpopularniejsza to zezłomowanie auta. Dawni właściciele mogą także dokonać demontażu poszczególnych części w stacji demontażu pojazdów – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych (sprzedających części przez internet). Co warto wiedzieć o tym sposobie?
Rozbieranie samochodu na części a polskie prawo
Rozbieranie samochodu na części to dość wymagający temat – kategorycznie nie wolno go samodzielnie rozebrać. Takie zdanie wynika z uwagi o środowisko. Nieumiejętna rozbiórka mogłaby mieć bardzo negatywny wpływ na przyrodę (do najbliższego środowiska mogłyby przedostać się płyny lub inne substancje). Jedyną legalną drogą do całkowitego zdemontowania pojazdu jest oddanie go do stacji demontażu pojazdów. Można tam dokonać dwóch czynności – zezłomować auto lub wydzielić z niego interesujące kierowcę części.
Przeczytaj również: Jak działają punkty skupu samochodów?
Czy oddanie starego auta na części jest opłacalne?
Eksperci są jednogłośnie zdania, że oddanie zużytego samochodu na części jest w większości przypadków opłacalne. Pomóc może nie tylko profesjonalna, stacjonarna stacja demontażu pojazdów. Istnieje obecnie wiele portali internetowych, które umożliwiają dokonanie sprzedaży całego samochodu na części. W takich miejscach można bezproblemowo sprzedać podzespoły wydobyte z rozebranego już pojazdu. Przykładem profesjonalnego portalu internetowego, oferującego demontaż i sprzedaż części samochodowych, jest firma Tajla z Żor. Przedsiębiorstwo współpracuje na podstawie systemu, który pozwala dodać całe auto na sprzedaż, a ono następnie zostanie rozbite na poszczególne części – idealne do sprzedaży.
Należy pamiętać, że oddanie samochodu na złomowisko często wiąże się z otrzymaniem małej zapłaty za wrak. Profesjonalne portale internetowe skupią się na całości pojazdu i wyłuskają z niego wszystko, co możliwe.
Jak przebiega demontaż pojazdu?
Proces rozbiórki wiąże się na początku z pozbyciem się wszystkich elementów blacharskich – mogą niechcący przeszkodzić w wyciąganiu poszczególnych podzespołów. Co ciekawe, na blachach również można zarobić. Następnie dochodzi do demontażu silnika, co wymaga specjalistycznego sprzętu. Kolejnymi wyjmowanymi podzespołami są np. skrzynia biegów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana