Jak zostać kierowcą ciężarówki?
Jazda za kierownicą to czynność, która sprawia Ci dużo frajdy, a podróżowanie to Twoja pasja? Być może zawodowy kierowca ciężarówki to zawód właśnie dla Ciebie. Zastanawiasz się, w jaki sposób można zostać kierowcą? Nie masz pewności, czy dasz sobie z tym radę? Sprawdź, jak krok po kroku wygląda taka droga i poznaj największe zalety płynące z jazdy ciężarówką.
Co musisz wiedzieć przed podjęciem się kursu na ciężarówki?
Marzy Ci się rozłożenie się w wygodnym fotelu ogromnego tira i ruszenie w trasę? Wizja taka to naprawdę coś wspaniałego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji musisz jednak wiedzieć, że praca taka wymaga wielu wyrzeczeń, odporności na stres i dużej odpowiedzialności. Jeśli jesteś gotów ponieść taki koszt, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostać kierowcą ciężarówki.
Do jazdy tirem uprawnia Cię prawo jazdy kategorii C lub C+E w przypadku ciężarówek z naczepą. Jak je uzyskać? Tak naprawdę, jedyne czego potrzebujesz to ukończonych 21 lat oraz motywacji do działania. Warto zaznaczyć, że istnieje możliwość ubiegania się o prawo jazdy kategorii C już od 18 roku życia.
Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii C?
Prawo jazdy kategorii C upoważnia Cię do jazdy pojazdem samochodowym, którego masa przekracza 3,5 tony, ciągnikiem rolniczym i pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM. Wyjątkiem są autobusy, na które wymagane jest prawo jazdy kategorii D. Pamiętaj, że sama kategoria C nie uprawnia Cię jeszcze do jazdy ciężarówką wraz z przyczepą. W takim przypadku niezbędne jest uzyskanie prawa jazdy C+E.
Nie chcesz marnować czasu na przechodzenie jednego kursu za drugim? Dobrym pomysłem jest skorzystanie z kursu łączonego, który oferuje OSK Kraków. W ten sposób możesz zdać egzamin z kategorii C oraz C+E w ramach jednego kursu.
Przed przystąpieniem do kursu koniecznie musisz spełnić kilka istotnych wymagań. Przede wszystkim musisz posiadać ważne prawo jazdy kategorii B. Wymaganym dokumentem jest również Profil Kandydata na Kierowcę (PKK).
Każdy przyszły zawodowy kierowca ze względów bezpieczeństwa zobowiązany jest przejść kwalifikację wstępną. Kurs kierowcy zawodowego Kraków to 280 godzin praktyki, po których podchodzi się do testu złożonego z 20 pytań podstawowych oraz 10 pytań specjalistycznych.
Po zdanym egzaminie otrzymasz Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej, które należy potwierdzić wpisem kodu 95 do prawa jazdy. Od tego momentu w końcu stajesz się pełnoprawnym kierowcą zawodowym. Pamiętaj jednak, że świadectwo takie należy odnawiać co 5 lat, aby nie straciło ono swojej ważności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana