Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego w pojeździe?
Olej silnikowy uznawany jest za najistotniejszy płyn w pojeździe. Podczas gdy część aut zużywa go w minimalnym stopniu, inne wymagają jego stałego uzupełniania. Z tego względu zaleca się systematyczne kontrolowanie poziomu oleju silnikowego, mimo regularnych jego wymian. To właśnie ten płyn chroni silnik przed uszkodzeniem i konsekwencją w postaci naprawy układu napędowego. Jak poprawnie sprawdzić poziom oleju w silniku? Czytaj dalej!
Sytuacje, w których warto skontrolować poziom oleju silnikowego
Kontrolę oleju silnikowego należy przeprowadzać systematycznie, aczkolwiek warto zachować zdrowy rozsądek. Przede wszystkim jest to czynność polecana przed wyruszeniem w dalszą drogę. W tym celu należy odkręcić wlew i sprawdzić potencjalne zgromadzenie mazi. Jej obecność świadczy o jeździe niedogrzaną jednostką lub na zbyt niskich obrotach, czego efektem jest wytrącony osad.
Co przygotować do sprawdzenia poziomu oleju silnikowego?
Samodzielne sprawdzenie poziomu tego płynu nie wymaga gruntownych przygotowań, ale przydatne będzie kilka przedmiotów. Warto mieć czysty ręcznik lub skrawek materiału oraz jednorazowe rękawiczki. Oprócz tego może okazać się niezbędne wykonanie dolewki. Polecanymi produktami są oleje Castrol. W Koszalinie jest szeroki wybór produktów tej marki. Mając problem z ich doborem, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z fachowego doradztwa stacji wymiany olejów silnikowych Proauto w Szczecinie.
Jak łatwo i skutecznie sprawdzić stan oleju silnikowego w 4 krokach?
Etapy sprawdzania poziomu oleju w silniku są następujące:
Pierwszym krokiem jest zaparkowanie pojazdu na równej powierzchni. Warto odczekać kilka minut, aby płyn ściekł do miski olejowej.
Następnie należy otworzyć, zabezpieczyć maskę samochodu i znaleźć położenie wskaźnika.
Trzecim krokiem jest wytarcie ręcznikiem bagnetu i włożenie go z powrotem na swoje miejsce, po czym należy go ponownie wyjąć i ustawić poziomo.
W ostatnim etapie powinno się zwrócić uwagę na dwie linie zaznaczone na końcu miarki poziomu oleju, które wyznaczają specjalny obszar. Zaleca się, aby poziom płynu sięgał jak najbliżej wyższej linii.
Olej bezwzględnie należy dolać w momencie, kiedy jego poziom spadnie ponad dolną kreskę. Optymalną sytuacją jest dolewanie produktu tak, aby utrzymywać maksymalny poziom cieczy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana