Jak często należy wymieniać filtry w samochodzie?
Wymiana filtrów w samochodzie to kluczowy element dbałości o jego stan techniczny, a także o komfort jazdy i zdrowie kierowcy oraz pasażerów. W związku z tym, warto poznać zalecenia dotyczące regularności wymiany poszczególnych rodzajów filtrów. W artykule przedstawiamy podstawowe informacje na ten temat, które pomogą zadbać o prawidłowe funkcjonowanie pojazdu.
Filtry oleju i powietrza – serce silnika
Filtry oleju oraz powietrza pełnią kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania silnika. Filtr oleju odpowiada za utrzymanie czystości oleju silnikowego, który smaruje i chłodzi silnik. Zaleca się wymianę filtra oleju razem z wymianą oleju silnikowego co 10 000 - 15 000 km przebiegu lub co rok eksploatacji. Filtr powietrza, z kolei, chroni silnik przed dostaniem się do niego zabrudzeń z otoczenia. W przypadku tego rodzaju filtra zalecana częstotliwość wymiany to co 20 000 - 30 000 km przebiegu lub co dwa lata użytkowania.
Filtry paliwa – oczyszczanie benzyny i oleju napędowego
W zależności od rodzaju paliwa stosowanego w samochodzie, różnią się również wymagania dotyczące wymiany filtrów paliwa. W przypadku samochodów z silnikiem benzynowym, zaleca się wymianę filtra co 40 000 - 60 000 km przebiegu lub co cztery lata eksploatacji. Natomiast w samochodach z silnikiem diesla, filtr paliwa powinien być wymieniany co 20 000 - 30 000 km przebiegu lub co dwa lata użytkowania. Regularna wymiana filtrów paliwa, którą w Pabianicach przeprowadzić może serwis Prosper, pozwala na utrzymanie czystości paliwa, co przekłada się na wydajność silnika i oszczędność paliwa.
Filtry kabinowe – komfort jazdy i zdrowie pasażerów
Filtry kabinowe, zwane również filtrami przeciwpyłkowymi, mają za zadanie chronić pasażerów przed zanieczyszczeniami powietrza oraz alergenami. W związku z tym, ich regularna wymiana ma kluczowe znaczenie dla komfortu jazdy i zdrowia osób podróżujących samochodem. Zaleca się wymianę filtra kabinowego co 15 000 - 20 000 km przebiegu lub co rok użytkowania pojazdu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku częstego poruszania się po terenach o dużym natężeniu ruchu lub zanieczyszczeniu powietrza, okres między wymianami może być krótszy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana