Dlaczego samochody napędzane gazem cieszą się szeroką popularnością w Polsce?
Większość aut poruszających się po polskich drogach wciąż jest zasilanych głównie benzyną. Jednak samochodów z LPG jest w Polsce coraz więcej, a warsztaty rocznie instalują znaczną ilość stacji autogazu w pojazdach. W czym zatem tkwi tajemnica rosnącej popularności LPG w Polsce? Jakie korzyści wynikają z posiadania samochodu napędzanego paliwem gazowym?
Polacy inwestują w autogaz
Koszt instalacji gazowej to wydatek rzędu od 2 do 5 tysięcy złotych, a średnia krajowa w sektorze przedsiębiorstw w całym 2021 roku wyniosła 4240 złotych netto przy zatrudnieniu na umowę o pracę. To oznacza, że przeciętny Polak musi głębiej sięgnąć do portfela, jeśli chce zamontować autogaz. Mimo to według raportu „Branża Motoryzacyjna 2020/2021” aż 14% aut zarejestrowanych w Polsce to pojazdy zasilane gazem LPG. W świadomości coraz większej liczby kierowców montaż instalacji gazowej jest więc inwestycją, która po pewnym czasie się zwraca. Korzystają oni z usług takich dostawców gazu, jak Gal-Gaz, którzy zajmują się sprzedażą gazu płynnego i wyposażaniem pojazdów w stacje autogazu.
Przeczytaj również: Gdzie w samochodzie umieszcza się butlę LPG?
Polacy chcą płacić mniej
Mniejsze koszty eksploatacji to główny powód, jaki podają polscy kierowcy decydujący się na przerobienie swojej instalacji na gazową. Paliwo gazowe jest o połowę tańsze od benzyny i oleju napędowego. 19 maja 2022 roku cena litra benzyny PB98 wynosiła 7,75 złotych, benzyny PB96 7,32 złote, oleju napędowego 7,27 złotych, natomiast za litr LPG trzeba było zapłacić 3,64 złote. Warto dodać, że takie ceny obowiązywały w okresie panującego na świecie kryzysu na rynku paliw spowodowanego inflacją i wojną. Właściciele samochodów napędzanych gazem płynnym w mniejszym stopniu więc odczuwają skutki skokowych wzrostów cen paliw.
Przeczytaj również: Czy samochody na LPG spalają benzynę?
Polacy chcą być „eko”
Na skutek spalania paliwa gazowego do powietrza dostaje się mniej dwutlenku węgla, tlenku węgla i węglowodorów. A we współczesnych czasach, gdy coraz więcej się mówi o potrzebie dokonywania ekologicznych wyborów konsumenckich, takie pobudki częściej też przyświecają kierowcom. Nie każdego stać na zakup samochodu elektrycznego, ale montaż autogazu może już znajdować się w granicach finansowych możliwości dużej części Polaków.
Przeczytaj również: Wybór producenta instalacji LPG. Czy marka ma znaczenie?
Polacy chcą jeździć bezpiecznie i komfortowo
Duże znaczenie ma też bezpieczeństwo eksploatacji - zbiorniki z gazowym paliwem płynnym są w pełni bezpieczne i atestowane. Ponadto silniki napędzane LPG pracują ciszej oraz wytwarzają mniej wibracji. Barierą nie jest też zbyt mały dostęp do punktów dystrybucji – stacje autogazu znajdują się w całej Polsce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana