Czym jest kwalifikacja na kategorię C?
Korzystanie z uprawnień do prowadzenia pojazdów nie tylko ułatwia życie, ale także stwarza możliwość realizacji ambicji zawodowych. Jeśli zamierzasz zostać kierowcą samochodu ciężarowego, musisz odbyć kurs kwalifikacyjny na kategorię C. Chcesz wiedzieć, czym jest kwalifikacja na kategorię C i gdzie można zapisać się na szkolenie? Przeczytaj!
Co daje kwalifikacja na kat. C?
Kurs kwalifikacji na kategorię C skierowany jest do osób, które chcą pracować w zawodzie kierowcy samochodu ciężarowego. Zastępuje on dawny kurs przewozu rzeczy i obowiązuje wszystkich posiadaczy prawa jazdy kat. C, którzy zdobyli uprawnienia po 10.09.2009. Kwalifikacja wstępna wprowadzona została na mocy dyrektywy unijnej. Ma na celu ujednolicenie uprawnień wszystkich kierowców w transporcie drogowym pochodzących z krajów UE, co ma ułatwić dostęp do rynku pracy w krajach wspólnoty.
Przeczytaj również: Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A?
Kto prowadzi kursy kwalifikacji dla kierowców ciężarówek?
Szkoleniami w ramach kwalifikacji zajmują się ośrodki szkolenia kierowców, które przygotowują kierowców do egzaminów na prawo jazdy oraz prowadzą kursy i szkolenia zawodowe kierowców. Dobrym przykładem jest szkoła nauki jazdy Dakar, która oferuje kursy prawa jazdy w Opolu i szkolenia okresowe kierowców, a także pomaga w zdobyciu dofinansowania kursów prawa jazdy.
Przeczytaj również: Dlaczego teoria jest ważna na kursie prawa jazdy?
Rodzaje szkoleń kwalifikacyjnych na kat. C
Wspomniany OSK w Opolu prowadzi dwa rodzaje kursów kwalifikacji na kat. C:
Kurs w zakresie kwalifikacji wstępnej przeznaczony jest dla osób, które planują pracę w zawodzie kierowcy transportu drogowego, mają ukończone 18 lat, a nie ukończyły 21 roku życia i zamierzają ubiegać się o prawo jazdy kat. C i C+E.
Szkolenie w zakresie kwalifikacji wstępnej przyspieszonej skierowane jest do kandydatów na kierowców ciężarówek, którzy skończyli 21 rok życia i planują zdobycie prawa jazdy kat. C i C+E. Dotyczy także kierowców legitymujących się prawem jazdy kategorii C i C+E wydanym po 10 września 2009 roku.
Szkolenie kończy się testem uprawniającym do uzyskania świadectwa kwalifikacji, które potwierdza się wpisem w nowym dokumencie prawa jazdy. Do kursu dopuszcza się obywateli Polski i osoby przebywające w kraju co najmniej 185 dni w roku oraz obywateli innych krajów, którzy studiują w Polsce lub wykonują przewozy dla firm zarejestrowanych na terytorium RP.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana