Co to jest ubezpieczenie komunikacyjne i jak je wybrać?

Spis treści
- Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?
- Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne
- Nieobowiązkowe ubezpieczenia społeczne
Posiadanie samochodu i uczestniczenie w ruchu drogowym może wiązać się z wypadkami. Zniszczeniu ulec może zarówno twój samochód, jak i osoby trzeciej. By chronić się przed następstwem nieszczęśliwych wypadków, powstały ubezpieczenia komunikacyjne. Dzięki lekturze tego tekstu dowiesz się, jakie są ich podstawowe rodzaje oraz w jakich okolicznościach zostaną wypłacone pieniądze.
Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?
Wypadki samochodowe to codzienność ruchu drogowego. Każdego dnia w polskich miastach miejsce mają opłakane w skutkach stłuczki. By chronić ich uczestników, prawodawca stworzył rozwiązanie, jakim są ubezpieczenia komunikacyjne. Mają one za zadanie chronić uczestników ruchu drogowego przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń na jezdni. Możemy podzielić je na dwie zasadnicze grupy. Obowiązkowe i nieobowiązkowe.
Przeczytaj również: Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?
Ubezpieczenia komunikacyjne należą do ubezpieczeń majątkowych, gdyż ich przedmiotem są pojazdy (samochody osobowe, ciężarowe, motocykle) oraz zdrowie i życie. Uszczerbki powstałe w wyniku ewentualnych wypadków można oszacować procentowo, a co za tym idzie, wyrazić za pomocą pieniędzy.
Przeczytaj również: Czym jest ubezpieczenie NNW?
Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne
Do obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych zaliczamy OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to podstawowe i jedyne obowiązkowe ubezpieczenie, jakie muszą posiadać wszyscy kierowcy. Każde centrum ubezpieczeń komunikacyjnych posiada taki sam zakres oferty na ten rodzaj zabezpieczeń. Wysokość składki zależna jest od wieku i lat spędzonych za kółkiem kierowcy, parametrów jego pojazdu (marka, model, rocznik, pojemność silnika), docelowego miasta, po którym poruszać się będzie wóz i ewentualnych zniżek za bezszkodową jazdę.
OC chronić ma ubezpieczonego przed szkodami, które może on spowodować u innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki temu ubezpieczeniu pokryjesz koszty naprawy samochodu, który uległ uszkodzeniu w wyniku stłuczki, którą możesz spowodować.
Nieobowiązkowe ubezpieczenia społeczne
Drugą grupą, zdecydowanie bardziej liczną, są ubezpieczenia komunikacyjne, które wykupujesz dobrowolnie. Wyróżniamy trzy rodzaje tego typu zabezpieczeń:
- AC, czyli autocasco,
- NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
- Assistance
Pierwsze z nich pomoże nam pokryć koszty naprawy naszego samochodu, gdy: jesteśmy sprawcą kolizji, nie jesteśmy w stanie wskazać sprawcy szkody, zniszczenia są następstwem czynników naturalnych lub nasz pojazd zostanie skradziony. Słowem, chroni ono interes ubezpieczonego w przypadku zniszczenia jego mienia.
Drugi typ nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych stworzony został w celu ochrony naszego zdrowia w czasie, gdy przebywamy, wsiadamy lub wysiadamy z samochodu. Warto pamiętać, że w ramach pakietu ubezpieczone są wszystkie osoby przebywające w naszym samochodzie. Do wypłaty świadczenia dochodzi w przypadku, gdy któryś z pasażerów dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu, którego wartość określa się procentowo.
Ostatnie z dostępnych na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych pomoże nam w sytuacji, gdy zatrzasnęliśmy kluczyki od samochodu, skończyło nam się paliwo lub pojazd odmawia posłuszeństwa. Dzięki zabezpieczeniu ubezpieczyciel zapewni nam pomoc mechanika lub, jeśli będzie to potrzebne, lawetę. Ten rodzaj ubezpieczenia szczególnie przyda się wszystkim tym, którzy mocno eksploatują swoje pojazdy, narażając je tym samym na większe ryzyko zepsucia się. Assistance wykupują często ludzie pracujący w zawodach, w których samochód jest głównym środkiem transportu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana